Ako vybrať cyklistickú sedačku?

Plánujete veľký cyklovýlet a svojho malého nezbedníka chcete vziať so sebou? Kúpte si cyklosedačku na bicykel a radosť z jazdy bude ešte intenzívnejšia. Potiahnete síce väčší náklad, za to si ale spoločnú jazdu oveľa viac užijete. Výberom nestrávite dlhú dobu, stačí si premyslieť, kam sedačku umiestníte (dopredu, dozadu) a akým spôsobom ju uchytíte.

Cyklosedačku môžete umiestniť dopredu aj dozadu v závislosti od modelu

Umiestnenie sedačky

Predné

Chcete mať svojho malého spolujazdca stále na očiach? Potom si k bicyklu kúpte cyklosedačku s predným umiestnením. Ak váš drobček váži medzi 9-15 kg, potom pre neho bude tento typ ideálny, ľahko do sedačky bez problémov zapadne a vy cez neho bez problému uvidíte. Na dlhom výlete však môžete po čase pocítiť nevýhody predného uchytenia. Bicykel sa vám bude so sedačkou horšie ovládať a pri niektorých modeloch vám pri nohách bude sedačka ľahko prekážať. Tiež hrozí, že cez väčšie dieťa uvidíte horšie a aj dieťa samotné bude mať menšie pohodlie.

Zadné

Ste zapálení cyklisti a radi jazdíte na ďaleké cyklopotulky? Bezpečnejšou voľbou bude zadná sedačka na bicykel, kedy nehrozí pád cez dieťa. Počas jazdy na malého pasažiera síce neuvidíte, ale viac ho ochránite pred náporom vetra, prachom, peľom aj hmyzom. Dieťa si síce nebude užívať taký prominentný výhľad, zato iste ocení vyšší komfort, možnosť polohovania a priestrannejšie opierky.

Spôsob uchytenia

Na nosič

Ak máte na bicykli nosič a overili ste si jeho nosnosť aj kompatibilitu, môžete cyklosedačku pripevniť priamo na neho. Nosič by mal uniesť aspoň 25 kg. Väčšina nosičov je univerzálnych, teda na ne bez problému sedačku umiestnite. A až dieťa odrastie, využijete nosič na pripevnenie tašiek alebo kufríku na náradie.

Samonosná

Niektoré sedačky jednoducho pripevníte na sedlovú trubku. Takéto samonosné modely majú väčšinou upínací systém, ktorý nainštalujete na trúbku a potom sa pred každou jazdou budete môcť podľa situácie rozhodnúť, či do neho sedačku umiestníte, alebo nie. Vaše dieťa na samonosnej sedačke navyše necíti také otrasy. Pred obstaraním tohto typu si skontrolujte kompatibilitu s bicyklom.

Samonosné sedačky sa upevňujú na rámovú trubku, ktorá umožňuje rýchlu montáž

Na čo sa ďalej zamerať

Polohovateľnosť

Rozhodli ste sa pre zadné umiestnenie sedačky? Zamerajte sa na ďalšie nemenej podstatné detaily, ako je polohovanie. Možnosť sklopenia dieťa a vo výsledku aj vy oceníte hlavne na dlhších výletoch. Po niekoľko hodinovej jazde budete môcť sedačku nastaviť tak, že si v nej vaše dieťa pohodlne zdriemne. Okrem chrbtovej opierky sa u mnohých modeloch nastavujú aj podpery nôh, vďaka ktorým rastie sedačka spolu s dieťaťom.

Bezpečnosť

Prvé, čo vás informuje o bezpečnom vyhotovení sedačky je európska bezpečnostná norma EN 14344 určená pre cyklosedačky na klasická aj elektrické bicykle. Ďalej si môžete všimnúť označenie váhovej triedy:

  • C15: sedačky na bicykel pre deti od 9 do 15 kg
  • A15: pre deti od 9 do 15 kg (rozdiel medzi C15 je vo výške operadla a bočníc)
  • A22: pre deti od 9 do 22 kg

Ďalšou veľmi dôležitou položkou sú bezpečnostné pásy. Vyberajte také, ktoré sú minimálne 20 mm široké a spojené nedobytným bezpečnostným zámkom. Dieťa ho nesmie byť schopné samo otvoriť. Najčastejšie sa stretnete s pásmi 3 bodovými (zaisťujú ramená a pás), 5bodovým (ramená, pás a rozkrok) alebo jednoduchšími modelmi s pásom cez ramená a rozkrok.

V cyklosedačke môžete voziť dieťa staršie ako 18 mesiacov. V opačnom prípade by dieťa horšie znášalo otrasy.

Aby sa dieťaťu nezachytila nožička do bicykla, sú sedačky doplnené o podpery chodidiel. Ak sú podpery nastaviteľné, vydrží vám sedačka dlhšie. Remienky istiace detskú nôžku v podpere by mali byť široké aspoň 15 mm.

Príslušenstvo

Premýšľate, čím by ste ešte prispeli k vyššej bezpečnosti pri jazde alebo chcete svojmu pasažierovi dopriať pohodlie aj v horších poveternostných podmienkach? Nechajte sa inšpirovať 6 tipmi dodatočnej výbavy.

  • Cyklistická prilba - nezabudnite vášmu dieťaťu zaobstarať do sedačky detskú prilbu, ktorá dokáže predísť mnohým zraneniam.
  • Reflexné pásky - zvlášť pri zadných sedačkách sa oplatí investovať do reflexných prvkov. Niektoré modely sú nimi vybavené, na iné postačí nalepiť výrazné pásky alebo dieťa navliecť do reflexnej vestičky. Zvýšite tým vašu viditeľnosť, preto platí, čím viac reflexných prvkov, tým lepšie.
  • Nosič - chystáte sa uchytiť sedačku na nosič? Skontrolujte jeho nosnosť aj kompatibilitu.
  • Zámok na cyklosedačku - ľahko zaistíte sedadlo proti krádeži.
  • Ochranný štít, - rozhodli ste sa pre predné umiestnenie? S ochranným štítom nemusíte mať strach, že by vaše dieťa počas jazdy nachytalo príliš prachu. Štít z plexiskla upevníte na riadidlá pred dieťa.
  • Pláštenka - pokiaľ vás od jazdy neodradia ani menšie prehánky, vybavte vášho drobčeka pláštenkou na sedačku, ktorá prekryje dieťa aj celú konštrukciu sedačky.
Príslušenstvo prispeje k bezpečnosti aj ku komfortnej jazde

Cyklosedačka, alebo cyklovozík

Vídate na cestách okrem detských cyklosedačiek tiež vozíky na bicykel a neviete, pre ktoré vybavenie sa rozhodnúť? Nižšie nájdete krátke porovnanie oboch typov.

Cyklosedačky

  • Zaberú menej miesta pri jazde

  • Ľahšia konštrukcia

  • Neprevrátia sa na nerovnom teréne

  • Nie sú natoľko blízko k zemi

  • Môžu prekážať pri šliapaní

  • Pri vychádzke ťaháte väčšiu váhu - nemá vlastné kolieska

Cyklovozíky

  • Pri šliapaní o vozíku neviete

  • Vďaka kolieskam sa natoľko nenadriete

  • Väčšie pohodlie dieťaťa v samostatnom krytom vozíku

  • Všestrannejšie využitie - in-line, beh

  • Pri jazde sa s nimi horšie vyhýba

  • Vyššia hmotnosť

  • Menej stabilné zatáčanie